Facebook Kampanyalarında Doğru Amaç Seçimi: Marka Bilinirliği, Erişim, Trafik

0 Shares
0
0
0

Facebook kampanyası oluştururken Facebook’un önerdiği onlarca seçenek arasında markanız için en uygun kampanya türünü seçmek kampanyadan beklenilen sonucu alabilmek için en kritik adımdır. Hedeflerinize en doğru şekilde hizmet eden kampanya modeline karar verirken markanızın sektördeki yeri ve ana KPI’ları göz önünde bulundurulmalıdır.

Facebook kampanya hedeflerini Awareness, Consideration ve Conversion olmak üzere 3 ana pazarlama fazına göre kategorilere ayırıyor.

Özellikle direkt olarak dönüşüm, izlenme sayısı, install sayısı gibi net hedefleriniz olmadığında kampanyalarda marka bilinirliği, erişim ve trafik kampanya modellerinden hangisinin seçilmesi gerektiği sıklıkla karıştırılabiliyor. Farkındalık kampanyaları, en temelde kullanıcıları ürününüzden veya hizmetinizden haberdar etmek için kullanılır. Şu an için panelde seçilebilecek iki tür farkındalık kampanyası mevcut: marka bilinirliği ve erişim.

Facebook kampanya başına yalnızca tek bir amaç seçmemize izin verdiği için aynı anda örneğin hem erişim hem de satış amacınız varsa bunları tek kampanyada birleştiremezsiniz ve ayrı kampanyalar oluşturmanız gerekir. Kampanya türünüze karar verdikten sonraki adımlarda optimizasyon ve teklif seçenekleriyle birlikte reklam türleriniz de seçtiğiniz kampanya türüne göre değişkenlik gösteriyor ve Facebook hedef doğrultusunda farklı opsiyonlar sunuyor.

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği hedefinde, reklamlarınız daha fazla ilgisini çekmesi ve hatırlaması muhtemel kullanıcılara gösterilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta web sitenize daha fazla trafik getirmek veya satış ya da form doldurtmak gibi dönüşüm hedefleriniz varsa bu kampanya modeli sizin için uygun olmayacaktır.

Marka bilinirliği kampanyasında optimizasyon seçeneği yoktur. Facebook sadece ‘ad recall lift’ yani akılda kalıcılığa göre optimize ediyor ve herhangi bir teklif kısıtlama opsiyonu sunmuyor günümüz itibariyle. Bu şekilde yalnızca en düşük maliyetli teklif stratejisi ile çalışıyor ve aldığınız gösterimler üzerinden harcama yapıyorsunuz. Kampanyanın aldığı bu gösterimler tekil olmayabilir yani reklamlarınız aynı kişi tarafından defalarca görünebilir ve gösterimlere frekans limiti koyulamaz. Facebook algoritmanın daha iyi çalışması için hedeflenen kitlenin küçük bir kısmına anket yaparak kampanyanın öğrenme sürecine katkıda bulunabilir.

Erişim

Erişim kampanya türünü hedef kitlenizdeki maksimum kişi sayısına ulaşmak için ve kullanıcıların reklamlarınızı ne sıklıkta göreceklerini kontrol etmek istediğinizde kullanabilirsiniz.  Özellikle amacınız eğer kısa bir süre içinde maksimum sayıda kişiye ulaşmaksa erişim kampanyası sizin için en uygun model olacaktır. Erişim kampanyasıyla Facebook, reklamlarınızı gören kişilerin reklamlar üzerinde yaptığı tıklama ve etkileşimi göz önünde bulundurmadan, olası en yüksek gösterim sayısına göre kampanyayı optimize eder. Erişim kampanya modeli, sınırlı süreli teklifleri duyurmak veya dönüşüm ya da tıklamaya göre optimize etmek istemediğiniz durumlarda yeniden pazarlama için kullanıcılara ulaşmak istediğinizde iyi bir seçenek olabilir. Çünkü marka bilinirliği türünün aksine erişim kampanyalarında frekans limitlemesi yapılabilir. Bu şekilde reklamınızın kullanıcılar tarafından görülme sıklığını istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Erişim kampanyalarında hedeflenen amaç, reklamınızın mümkün olduğunca çok kişi tarafından görülmesini sağlamak olduğundan, bu kampanya türü geniş bir hedef kitleniz olduğunda en iyi şekilde çalışır. Kampanyada gösterime veya erişime göre optimize etmeyi seçebilirsiniz. Burada da en düşük fiyat stratejisiyle ilerleyebilirsiniz, ancak marka bilinirliği kampanyasının aksine bir teklif sınırı belirleyebilirsiniz.

Hem erişim hem marka bilinirliği kampanyaları Facebook kampanya kırılımında farkındalık basamağında yer alıyorlar . Bu nedenle aslında her iki kampanya hedefi de kampanyaya daha fazla gösterim kazandırmak amacıyla tasarlandıklarını söyleyebiliriz. Ancak aynı dönüşüm kampanyalarında olduğu gibi bu iki kampanya modelinde oluşturacağınız reklamlara harekete geçirme butonları dahil edebilirsiniz. Farkındalık kampanyaları CTA butonunun tıklanmasına göre optimize edilmez ancak yine de butonları hem reklamın görsel olarak çekiciliğini artırmak hem de kullanıcıyı belirlenen eylemi gerçekleştirmesi için teşvik etmek amacıyla kullanmakta fayda var.

Trafik

Trafik kampanyasında öncelikli amaç, kullanıcıları belirlediğiniz spesifik bir sayfaya göndermektir. Bu genellikle web siteniz, belirlenmiş bir açılış sayfası veya bir mobil uygulama sayfası olabilir. Kullanıcılara tanıtılan ürün, hizmet veya etkinlik hakkında daha fazla bilgi vermek için siteye yönlendirme amacıyla trafik kampanyası seçebilirsiniz.

Kampanya açılış sayfası görüntüleme, link tıklamaları, gösterimler, günlük tekil erişim gibi opsiyonlara göre optimize çalışabilir. Açılış sayfası görüntüleme ve link tıklamaları amaç olarak birbirine benzer gibi dursa da, reklamdaki linke tıklayan kişi sayfa yükleme hızı yavaşlığından ötürü ya da yanlışlıkla reklama tıkladığı için sayfa yüklenmesi gerçekleşmeden siteden çıkabilir. Bundan dolayı öncelikli amacınız eğer kullanıcının belirli bir sayfaya yönlendirilmesiyse oluşturduğunuz trafik kampanyasını açılış sayfası görüntülenmesine göre optimize olacak şekilde ayarlamanız size fayda sağlayacaktır.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cross Domain Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Google Analytics kullanıcı metriklerini ölçümlemek için Client-ID atamaktadır ve kullanıcının her oturumunda göndermiş olduğu hit’leri Client-ID’si ile eşleştirir.…