Farklı Analytics Araçları ve Etiket Yöneticilerini Birlikte Kullanmak

0 Shares
0
0
0

GTM & Tealium Durumu

Farklı etiket yöneticileri kullanımı ve bunlar ile beraber farklı analiz araçlarının birlikte kullanım örnekleri ile artık daha fazla karşılaşmaktayız. Bunlardan en yaygını ise Google Analytics ve Adobe Analytics araçlarının beraber kullanımı. Bu yazımda; bu duruma örnek olarak yaşadığımız bir problemi ve çözüm yolumuzu anlatacağım.

Kullanılan Araçlar;

Etiket Yöneticisi: Tealium, GTM (Google Tag Manager)

Analiz Araçları: Adobe Analytics, Google Analytics

Talep : SPA (Tek Sayfa Uygulamaları) sayfalar için pageview (sayfa görüntüleme) gönderilmesi ve Adobe Analytics ile Google Analytics sayfa parametrelerini eşlemek.

Uygulama : Sayfa değişimlerinin event (etkinlik)  yolu ile takip edilmesi. Bu event ile beraber data layer push ile sayfa adı parametresinin iletilmesi. Bu sayede Adobe Analytics ve Google Analytics page parametrelerinin eşlenmesi.

Zamanlama problemi : Sayfa değişimlerini takip edebilmek adına gönderilen event’in bazı durumlarda gönderilmemesi ve aynı zamanda event’in gönderildiği bazı durumlarda da, Adobe Data Layer’ının hazır olmaması. Dolayısı ile page parametresinin (utag_data.page_name) okunamaması.

Not: Tealium içerisinden Adobe Analytics ve Google Tag Manager içerisinden Google Analytics çalıştırılmaktadır.

İlk aşama;

Sayfa parametresi gelmeyen sayfalarda; parametrenin boş gelmemesi için geçmiş veriden yararlanılarak, lookup table ile “eğer parametre boş geliyorsa geçmiş veriden yararlan” şeklinde kurgu ile daha anlamlı bir veri elde edilmeye çalışılmıştır. Ancak; geçmiş veriden yararlanılmasına karşın parametrenin yine de boş geldiği durumlar ve bazı yerlerde page parametresi bazı yerlerde ise pagename paramteresi basılması nedeni ile Adobe Analytics verisi ile tam eşleşmenin sağlanamaması nedeni ile problem tam anlamı ile çözülememiştir.

Page_analytics_tealium

İkinci aşama;

Zamanlama problemini tamamen çözebilmek için aklımıza gelen ilk yöntem; GTM’i, Tealium içerisinden çalıştırmak oldu. Bu sayede; Adobe Analytics datalayer’ı hazır olduğunda, GTM’i çalıştırabileceğimizi düşündük. Bu sayade utag datalayer’ı üzerinden parametreleri sağlıklı bir şekilde Google Analytics’e aktarabiliriz.

Karşılaştığımız ilk engel Tealium içerisinde oldu. Tealium üzerinden GTM Tag olarak çalıştırabiliyoruz. Ancak; tealium içerisinde Tag’lere direkt olarak sıralama koşulu koyamıyoruz. Sadece “Extensions” özelliğinde buna izin veriyor. Bu durum bizim istediğimiz Adobe Analytics datalayer’ı hazır olduktan sonra GTM Tag’inin çalışması koşulunu karşılamıyordu.

Aynı zamanda; bu durum hardcoded ekli GTM kodunun kaldırılmasını gerektirdiği için, IT desteğine ihtiyaç duyuyordu. Marka özelinde de IT desteği global’den sağlandığı için bu gibi süreçler oldukça fazla zaman alıyordu. Bu nedenle IT desteğine gereksinim duymadan sorunu çözebileceğimiz bir başka yöntem arayışına girdik.

Çözüm;

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı; GTM’i Tealium içerisinden çalıştırmak yerine “page name” parametresini içeren datalayer’ı Tealium içerisinden kendimiz push’lamayı denedik. Sonuç olarak bu çözüm işe yaradı. Bu sayede IT tarafından her hangi bir event gönderilmesine ya da işleme gerek duymadan, GTM ve GTM üzerinden Google Analytics kodunu sorunsuz çalıştırabildik.

Tealium içerisinden datalayer kodunu içeren bir Java Script Extension’ı oluşturduk. Page name değişkenini, pathName olarak gelecek şekilde ekledik. Aşağıda, koda ulaşabilirsiniz.

(function () {

  dataLayer.push({

    'event': 'test',

    'pathName': 'test'

  });

})()

Tealium içerisinde “tags” özelliğinin aksine; “extension” özelliğinde sıralama koşulu koyabiliyoruz. Bu özellik sayesinde; Adobe Tag’i çalıştıktan sonra datalayer extension’ınını çalıştır koşulunu koyabildik. Bu sayade zamanlama problemini tamamen ortadan kaldırdık. Şu anda; Adobe Analytics içerisinde olduğu gibi, Google Analytics içerisinde de page name paramateresini toplayabiliyoruz. Sonuç olarak; SPA yapılı bir site içerisinde, tüm sayfa değişimlerini ölçümleyebiliyoruz.

tealium_tags_extension

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir