Google Ads Script ile Hesap Yönetimi

1 Shares
1
0
0


Google Ads Script, kampanyalarınızı daha iyi kontrol etmenize olanak tanıyan JavaScript kod snippet’idir. Google Ads Script, hesabınızı programatik olarak kontrol etmenin yanı sıra rapor oluşturma, teklif değeri güncelleme, kampanya bütçe aşımı takibi gibi gün içerisinde vakit alan işleri sizin için yapabilir.

Link Checker - Single Account
https://developers.google.com/google-ads/scripts/docs/solutions/link-checker


Neden Google Ads Script Kullanmalıyız?

Aslında Google Ads Script kullanımının en önemli yararı zamandan tasarruf etmektir. Sonuç olarak tüm anahtar kelimeler, etlentiler, teklifler gibi birçok veriyi kontrol etmek uzun vakit alır. Google Ads Script hesaplarımızda günlük kontrol süreçlerini kısaltarak asıl stratejiye ve optimizasyona daha yoğun odaklanmamıza yardımcı olur.

Yalnızca zamandan tasarruf etmekle kalmaz, hesaplarda gözden kaçırılan küçük hataları yakalayarak uyarır. Böylelikle küçük hatalarla oluşabilecek sorunların önüne geçmemizi sağlar.

Ayrıca

  • Hesabın performansını yükseltmek,
  • Daha az hata yapmak,
  • Arayüzde olmadığımız zamanlarda bile düzeltmeler yapmak,
  • Raporlamada ve analizde daha az zaman ayırarak stratejiye odaklanmak,
  • Ortaya çıkan avantajları görerek daha hızlı harekete geçmek için Google Ads Script kullanılır.

Script Kurulumu

Google Adwords arayüzünüzdeki ayarlar kısmında Script seçerek önceden hazırlanmış ya da kendi oluşturduğunuz script’in kurulumunu yapabilirsiniz.


Yeni script için artı düğmesine tıklayıp elinizdeki JavaScript kodunu yerleştirdikten sonra kaydedebilir ya da önizleme seçeneği ile önizleme yapabilirsiniz. Değişiklikleri önizleme ya da çalıştırmadan önce scriptiniz için hesabınızda değişiklik için yetki vermelisiniz.

Scriptinizin ismini belirleyip hazır olduğunda “çalıştır”a tıklayarak hesabınızdaki kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Eğer JavaScript kodunuzu hazır olarak alıyorsanız kurulumu yapmadan önce açıklamaları ve içeriği dikkatli inceleyip kendi hesaplarınız altında düzenlemeniz gerekebilir.


En Çok Kullanılan JavaScript Kodları

1 . Link Checker – Single Account

Google Adwords hesabımızda en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi hata alınan sayfalardır. Web sitesi geliştikçe yenilenen sayfalarla ya da değişen dinamiklere Google Ads kampanyalarımızı senkronize tutmamız gerekmektedir. Kampanyamızı yönlendirdiğimiz sayfada hata alsak bile yapılan tıklamalar sebebiyle ödeme yapmaya devam ederiz.

Link checker Script, hesabınızda yönlenen tüm URL’leri günlük olarak “Sayfa bulunamadı” gibi hataları kontrol ederek hata yanıtlarını size mail olarak size iletir ve sonuçlarını scripte yerleştirmiş olduğunuz GoogleSheet’teki tabloya aktarır.

1 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Doğal Dil İşleme (NLP)

Yazılı ya da sözlü, ifade ettiğimiz her şey çok büyük miktarda bilgi barındırmaktadır. Bahsettiğimiz konu, konuşurken kullandığımız ses…