Google Analytics ile Google Ads Raporları Arasındaki Farklılıklar

0 Shares
0
0
0

Dönüşümler, hedefler, satın almalar gibi kampanyaların KPI’larını oluşturan önemli metrikler, Google Analytics ve Google Ads araçlarına ait raporlar arasında, aynı tarih aralığında farklı değerlere sahip olabilirler. Bu durum hem marka için kafa karıştırıcı hem de optimizasyon açısından sorun teşkil edecek bir hale gelebilir. Bu farklılıkların muhtemel nedenlerini anlamlandırmak için Google Analytics ve Google Ads arasındaki ölçümleme metodlarının farklılıklarını ve farklılığa neden olacak muhtemel ölçümleme hatalarını altı başlık altında inceleyebiliriz.

1.)Google Analytics ve Google Ads farklı ilişkilendirme modelleri kullanmakta.

Google Analytics ve Google Ads birbirinden farklı ilişkilendirme modelleri kullanmaktadırlar.

GA üzerinde source/medium ve kampanya performansları Multi Channel Funnel haricinde non direct click attribution modelini kullanırken Multi Channel Funnel raporlarında last click modelini kullanmaktadır.

Google Ads ise last Google Ads click ilişkilendirme modelini kullanmaktadır. Yani dönüşümü tamamlayan kullanıcıların kullandığı son Google Ads kanalı dönüşüm değerini almaktadır.

Durumu bir kaç örnek ile açıklamak gerekirse;

Goal Path
Goal Path

GA Multi Channel Olmayan Raporlar: Dönüşüm Değerini Paid Search’e yazılır
GA Multi Channel Raporu: Dönüşüm Direct Altına yazılır.
Google Ads Raporu: Dönüşüm Paid Search’e yazılır.

Goal Path

GA Multi Channel Olmayan Raporlar: Dönüşüm Organic Search’e yazılır.
GA Multi Channel Raporu: Dönüşüm Direct altına yazılır.
Google Ads Raporu: Dönüşüm Paid Search’e yazılır.

2.)Tamamlanan Hedeflerin Sayma Yöntemi Google Analytics ve Google Ads Arasında Farklılık Gösterir.

Bazı durumlarda Google Analytics kullanıcılar için, hedef tamamlamalarını bir session’da yalnızca bir kere sayar Google Ads ise reklama tıkladıktan sonra sessiondan bağımsız hedef kaç kere tamamlandıysa o kadar dönüşüm sayar.

Örneğin bir web sitesi için film dosyasını indirmek bir hedef olarak tanımlandığını düşünelim. Google Analytics, kullanıcının  bir session içerisinde aynı filmi kaç kere indirirse indirsin yalnızca 1 goal sayacaktır. Ancak Google Ads’de session’ın bir önemi yoktur. Kullanıcı reklama tıkladıktan sonra aynı session içerisinde bu filmi 3 kere indirirse Google Ads 3 adet dönüşüm sayacaktır.

Conversion Türü
Satış için Every Count metodu kullanılırken Lead için One Count metodu kullanılmıştır.
Conversion Türü Google Ads

Kullanıcı salı günü reklam yoluyla siteye gelip t shirt satın alıyor daha sonra aynı kullanıcı cumartesi günü gelip tekrar satın alım yapıyor. Bu durumda bu every metodu kullanan Google Ads reklamı 2 conversion saymaktadır.

One metodu kullanan Google Ads kampanyasında ise  kullanıcı bu reklam yoluyla siteye salı günü girip 3 kere formu doldurup yolluyor. Daha sonra çarşamba günü siteye bir daha gelip bir daha lead bırakıyor. Google Ads üzerinde bu durumda kullanıcı yalnızca bir conversion bırakmış olarak sayılır.

3.)Hatalı UTM yapısından Veya Filtrelemeden Kaynaklanan Farklılıklar.

Google Analytics Traffic Sources

Kampanya ve source/medium’lar utm’e doğru bir şekilde eklenmelidir. Hatalı eklenmiş utm’ler Google Analytics üzerinde kampanya ve source/medium raporlarında farklı ölçümlemelere neden olur. Bu durumu test etmek için öncelikle hatalı gelen kampanya linkinden web siteyi ziyaret edip, aynı zaman içinde, Google Analytic üstünden realtime raporunun  içinden Traffic Source raporundan bu linkin nasıl geldiğini veya gelip gelmediğini test edebilirsiniz.

Kampanya performanslarını incelediğiniz Analytics View’ü üstünde ne gibi filtrelemeler olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bazı filtlerelerden dolayı conversion değerleri Google Ads’den farklılık gösteriyor olabilir. Bu gibi durumları kontrol etmek için tüm filtrelemelerin olduğu ana view haricinde hiç bir filtrelemenin olmadığı Raw View oluşturulması önerilir.

4.)Hatalı Tag İmplementasyonu Yada Hatalı Eşleştirmeden Kaynaklı Farklılıklar

  Google Ads ve Google Analytics arasında ölçümleme farklılıkları gözleniyorsa: Öncelikle kampanya tagleri GTM üzerinden eklenmesi halinde doğru conversion ID ve conversion Label değerlerin girildiğinden emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra Google Analytics ile Google Ads eşleştirme işleminde bir problem olup olmadığı kontrol edilebilir. 

     Sonradan yapılan Google Ads GA eşleştirmelerde click impression gibi Google Ads’e ait olan metrikler GA üzerinde geçmişe dönük olarak gelebilir ancak hiç bir sessions, conversion ve bounce rate gibi Google Analytics’e ait metrikler geçmişe dönük olarak gelmez. Kampanyaların Click ve Session dataları arasındaki farkın nedeni bu durum olabilir.

5.)Geçersiz Google Ads Tıklamalarından Kaynaklanan Farklılıklar

Google’ın geçersiz saydığı Google Ads tıklamalarından sonra gerçekleştirilen conversion’lar Google Ads platformu üstünde conversion olarak sayılmamaktadır. Ancak Google Analytics üstünde conversion olarak sayılmaya devam etmektedir. Google’ın geçersiz tıklamalar ile ilgili açıklamasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

6.)Dönüşüm Tarihinden Kaynaklı Farklılıklar

Google Analytics ve Google Ads aynı Conversion’ı farklı tarihlere yazmış olabilirler. Google Analytics Conversion’ın yapıldığı tarihi sayarken Google Ads o conversion’ın yapıldığı tıklamanın tarihini baz almaktadır.

Örneğin: 1 Haziranda siteye Google Ads kampanyasından girmiş bir kullanıcı 2 Haziran’da satın alımını gerçekleştirdi. Bu durumda Google Ads bu conversion’ı tıklamanın yapıldığı tarih olan 1 Haziran’a yazarken Google Analytics bu conversion’ı 2 Haziran’a yazacaktır.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Google’ın ana amacı kullanıcıya aradığı bilgiyi en iyi şekilde sunmaktır. Herhangi bir konu ile ilgili internette milyarlarca sayfa…

YouTube SEO Video Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

YouTube Video Optimizasyonu Nedir? YouTube video optimizasyonu; kanalınızda bulunan videoların halihazırdaki performanslarını daha yukarı çekmek, videolarınızın YouTube tarafında…