Gerçek Vakalar: Google Analytics Limitleri Büyük Bir Problemi Sizden Nasıl Saklayabilir?

0 Shares
0
0
0

Google Analytics’te üzerinde pek durulmayan konulardan biri limitler olabiliyor. Özellikle GA360 müşterileri, ücretli bir ürün kullandıkları için ücretsiz kullanan müşterilere uygulanan kısıtlamalara tabi olmadıklarını düşünebiliyorlar. Tabi ki yer yer haklılar da. Örneğin örneklem uygulanması öncesi aylık 10 milyon hit’le sınırlanmıyor, verilerine SLA gereği çok daha kısa sürede erişebiliyor, istediklerinde tamamen örneklenmemiş veriye erişebiliyorlar.
Ancak yine de GA360 müşterilerine de uygulanan bazı limitler olduğunu unutmamakta fayda var. Bunu biz de Haziran ayında yaşadığımız bir vaka ile tekrar hatırlamış olduk.

Durum

Her şey Haziran ayı başlarında müşterinin GMP işletme sayfasındaki kullanım değerlerini kontrol etmemizle başladı. Müşteri normalde ay sonunda ulaşılan faturalandırılabilir hit sayısı değerlerine ayın 8’inde ulaşmıştı. Detaylı bilgi edinmek için hızlıca Google Analytics’i inceledik ancak totalde belirgin bir hit sayısı artışı göremedik fakat bir sorun olduğu açıktı. Daha önce raporlarda Google kaynaklı problemler yaşadığımız için ilk aklımıza gelen Google’ın değerlerinde bir sorun olmuş olabileceğiydi. Hızlıca Google ile iletişime geçerek durumu aktardık ancak kendilerinden kaynaklanan bir durum olmadığını teyit ettiler. Bu durumda sorun çok daha büyük bir hal alıyordu. Bu hit’ler Google Analytics’e yansımıyor, ancak ay sonunda faturalandırılacaktı.

Çözüm

Bilindiği üzere Google Analytics’te oturum başına 500 hit limiti mevcut. Bir kullanıcının o oturumdaki 500. hit’inden sonraki hit’ler standart mülkte de 360 mülkünde de sayılmıyor. (Buraya şimdilik bir yıldız koyalım, daha sonra tekrar geleceğiz.) 500 hit limiti aşılan oturumlarınızı görmek için “Hits per session = 500” şeklinde bir segment oluşturabiliriz. Bu segmenti raporlarınıza uyguladığınızda kabaca limitin aşıldığı oturumların sayısını ve tüm oturumlarınıza oranını görebilirsiniz.

oturum başı standart maksimum hit sayısını aşanlar için segment oluşturma

Bu sayının birçok site için çoğu durumda sıfır ya da çok düşük olduğunu göreceksiniz ancak yüksek hacimli mülklerde bu durum daha riskli bir hal almaya başlıyor. Özellikle kullanıcı aktivitesinin event hit’leri ile sık bir şekilde gönderildiği site ve uygulamalarda kaçınılmaz olabiliyor. Biz de hit limitlerini kontrol amacıyla gerekli bu segmenti yarattık ve ilk uyarı işaretleriyle burada karşılaştık. Ayın ilk günlerinde bu limite erişilen oturum yüzdesi %10-20 civarındayken 5 Haziran’da aniden %50’yi bulmuştu.

oturum başı hit sayısının aşıldığı oturumlarının sayısının artması

Event raporlarında ise durum daha kötüydü. 6 Haziran’da mülke gelen tüm event’lerin %94’ü 500 hit limitini geçmiş oturumlardan geliyordu. Yani bir başka deyişle event gönderilen oturumların %94’ünde Google Analytics’e yansımayan kayıp event’ler vardı; ve bahsettiğim gibi bu kayıp event’ler müşteriye fatura edilecekti. Problemin event kaynaklı olduğunu tespit ettiğimiz için event sayılarındaki değişimleri incelemeye başladık ve incelemelerimiz sonunda spesifik bir event’in sayısının bu tarihlerde ciddi şekilde arttığını tespit ettik. Bu event’in sayısı, “Hit sayısı = 500” olan oturumlar için günlük 400 bin civarından 2 milyon civarına çıkmıştı. Hatta gerçek rakamlar bundan çok daha fazlaydı ancak bunlar sadece Analytics’e yansıyan kısımlardı.

zamana göre en çok artış yaşanan event'lerin tespiti

Event’in grafiğine Google Analytics’te de baktığımızda dramatik artışı görebiliyoruz.

artıştan sorumlu olan event'in ayıklanması

Bu event müşterinin on-demand video içeriklerinde normalde 30 saniyede bir gönderdiği ve izlenme istatistiklerini takip edebilmesini sağlayan “heartbeat” event’leriydi. Durumu hızlıca çözümlemek için müşteriyle yazılım ekiplerinin de dahil olduğu acil bir görüşme gerçekleştirdik ve bu görüşme esnasında bu event’lerin müşteri tarafından yanlışlıkla 30 milisaniyede bir gönderilmeye başlandığını tespit ettik. Bu hata video görüşmemiz esnasında giderilerek aynı gün hotfix olarak canlıya alındı. Biz de Google ile iletişime geçerek müşterinin ilgili mülklerinde oturum başı hit sayısı limitinin 2000’e çıkarılmasını sağladık. Bu iki güncelleme ile beraber hit limiti aşılan oturumlardan gelen hit yüzdesi %94’ten %7’ye düştü. Ayrıca event gönderim sıklığının güncellenmesi müşteriyi o ay on binlerce liralık bir masraftan kurtardı.

düzenlemeden sonra segment'teki event sayılarının normal seviyelere inmesi

Sonuç ve Dersler

Maalesef Google’ın GMP işletme seviyesinde hit sayılarının takip edilebileceği bir API’ı yok. Google Analytics Reporting API’ı da bunun gibi spesifik durumlarda datanın kendisini Google Analytics’e ulaşmadığı için nispeten faydasız kalabiliyor. GA arayüzünde doğru sayıların verildiği tek alan mülk ayarlarında yer alan “Property Hit Volume” alanı ve bu dataya bir API vasıtasıyla erişilemiyor. Bu yüzden burada marka ve ajans iletişimine özellikle vurgu yapmak gerekiyor. Yapılan güncellemelerden ajans Analytics ekiplerinin bilgisinin olması bu tip hataların önüne geçebilmek için ya da hataları daha erken fark edebilmek için kritik önem taşıyor.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cross Domain Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Google Analytics kullanıcı metriklerini ölçümlemek için Client-ID atamaktadır ve kullanıcının her oturumunda göndermiş olduğu hit’leri Client-ID’si ile eşleştirir.…
firebase-analytics-console

Firebase Event Log’lama

Google’ın ücretsiz hesaplar için eski GA SDK’sını emekliye ayıracağını duyurmasının ardından Firebase’e geçişler daha da önem kazanmaya başladı.…