İçerik Deneyimi Nedir: Her İçerik Bir Deneyim midir?

0 Shares
0
0
0

Şimdiye kadar kullanıcı deneyimi ya da dijital deneyim terimlerini duymuşuzdur, peki ya içerik deneyimi deyince aklınıza ne geliyor? 

İçerik deneyimi, içerik pazarlamasından farklı olarak kullanıcının içerikle nasıl etkileşim kurduğu ve nasıl tükettiği ile ilgilidir. İçeriğin paket olarak kullanıcıya nasıl sunulduğunun önemli hale geldiği, daha anlamlı bir müşteri yolculuğu sunan bir deneyim aslında. İçerik pazarlaması üretim, dağıtım ve içeriğin analizine dair bir yaklaşım çizerken, içerik deneyimi bizi üretim, dağıtım, tüketim ve analizi kapsayan daha bütünsel bir kavrama ulaştırıyor. 

Kullanıcılarla ilişki kurabilmek için seçebileceğiniz onlarca yöntemden belki de “içerik” kullanıcılarla anlamlı bir ilişki kurabilmek için en iyi yöntemdir. Fakat en iyi içerik bile tüm potansiyeline ancak unutulmaz bir deneyim sağladığı vakit ulaşabilir. Vakit geçirdiğimiz her alanda daha iyi deneyimle takıntılı olduğumuz bu dünyada kişiselleştirme (personalization) olmazsa olmazlardan, içerik pazarlaması ve tüm pazarlama dünyası için bir nimet sayılıyor. Content Marketing Institute’un da belirttiği gibi kişiselleştirme artık içeriklerinize ekleyebileceğiniz alelade bir detay ya da bir eklenti değil, içerik stratejinizin bütünleşik bir parçası olmalı ki her pazarlamacının/markanın hayali olan kullanıcı sadakatine erişebilinsin.

İçerik Deneyimini Yaratmak için Nelere İhtiyacımız Var?

 • Şimdiye Kadar Üretilen Tüm İçeriklerinizi Değerlendirin 
  İçerik denetimi halihazırdaki blog yazıları, e-kitaplar, case çalışmaları, infografikler, videolar, podcastler gibi çeşitli formatlardaki tüm içeriklerimizi değerlendirdiğimiz ilk aşamayı kapsıyor. İçerik denetimi gerçekleştirmek mevcut içerik stratejimizdeki boşlukları kavramaya, daha yeni içerikler sunmamız gerektiğini anlamamıza yardımcı olur. En iyi ve en kötü performans gösteren içeriklerimizi bu noktada belirleyip, daha da önemlisi kullanıcının aslında hangi tür içerikleri tüketmek istediğini görebiliriz. İstenmeyen kopya içerikleri (duplicate content) de belirleyerek atılması gereken ilk adımları attığımıza göre, ikinci aşamaya geçebiliriz. 
 • Nasıl İçerik Üretelim?
  İçerik üretiminde asıl nokta tek tek bağımsız içerikler oluşturmaktan ziyade, birbirleriyle konuşabilen ve birbirleriyle bağlantılı içeriklerin çoğalarak bir içerik merkezi (content hub) yaratabilmesi. Bu süreçte de kullanıcının cevabını bulmak için can attığı konuları bularak, istediğimiz içerik formatını kullanıcının tüketmek isteyeceği en optimum seviyede olacak şekilde belirleyerek içerik üretimimizi gerçekleştiriyoruz. İçerik üretimi sizin yaratıcılığınıza kalmış bir aşama gibi gözükse de kullanıcıların tüketmek istediği format ve cevap almak istediği soruları göz ardı etmemek gerek. Burada devreye kişiselleştirilmiş içerik giriyor. Kişiselleştirmeye giden anahtar ise kullanıcının bilinen ilgi alanları veya bilinen davranışlarıyla şekillenen dinamik bir içerik akışı sağlamak. Kullanıcının etkileşime girebileceği, zengin bir deneyim tasarlamak burada temel amacımız olmalı. Recommendation engine ile kullanıcının ilgi alanına göre yeni içerikler önermek kişiselleştirilmiş içerik için atacağınız ilk adım olabilir. User generated content, quizler, kullanıcı yorumları ve kullanıcıyı etkileşime sokabilecek yeni içerik formatları ile içerik deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz. Arama sonuçlarında en iyi sonuç veren içerikten 10 kat daha iyi, 10 kaplan gücünde içerik nasıl üretilir diye merak ediyorsanız 10x Content Nedir, Nasıl Yaratılır? yazımızı okuyabilirsiniz.
 • İçerik Yönetimi
  İçerik yönetiminin amacı kullanıcıya sunabileceği eşsiz içeriği en doğru zamanda sunabilmek. Bunun da ötesinde yani daha bütünsel bir bakış açısıyla, doğru zamanda, doğru kullanıcıya (kişiselleştirmenin sihirli gücü ile beraber) doğru kanalda kullanıcıya dokunabilmek.
 • Ürettiğimiz İçerik Nasıl Keşfedilecek?
  İçeriği oluşturduktan sonra kollarımızı kavuşturup yayılmasını beklemekten ziyade içeriğin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için proaktif bir yaklaşım benimsemeli ve atağa geçmeliyiz. İşte burada sahip olduğumuz tüm kanalları kullanarak, tüm kanalların birbiriyle konuşmasını sağlayarak yayılmacı bir politika izlememiz şart. İçeriği farklı kanallarda dağıtarak ve bir adım öteye geçerek içeriğin üçüncü parti platformlarda yayınlanması için çalışmalar yapabiliriz.
 • İçerik Performans Analizi
  Performans analizi yaparken ölçümlememiz gereken birçok metrik vardır. İçerik pazarlamasında ölçümlenen metrikler trafik, arama motoru sıralamaları (SERP), sayfa görüntülenmeleri, sitede geçirilen zaman gibi tüketim metrikleri iken içerik deneyimi yaklaşımında içeriğin sağlamış olduğu satın alma (dönüşüm) oranları, lead toplama gibi ROI metriklerini de dahil etmelisiniz.
0 Shares
2 comments
 1. Küçük bir yapıcı yorum getirmek istiyorum. Yorumumu yayınlamayabilirsiniz.
  yukarıda “… kullanıcının içeriği nasıl tükettiği ve nasıl etkileşim kurduğuyla da ilgilidir” demişsiniz.
  deneyim kavramı, bir akışı ifade ettiğinden kronolojik sıra ile ele alınır. yani, önce farkındalık veya “etkileşim”, sonra kullanım veya “tüketim”.
  iyi yayınlar dilerim

  1. Uğur Bey merhabalar, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Belirttiğiniz gibi gerekli düzenlemeleri yaptık. Katkılarınız gelişimimiz için çok önemli, tekrar teşekkür ederiz. Keyifli günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

SKAG METODU

Bisikletle Adana-Mersin Arkamda kamp malzemelerim de varken, 136 KM bisiklet sürebileceğimi, 29 Temmuz 2014 günü sabahı kesinlikle hayal…

Responsive Search Ads

Yeni doğan güneşin kızıl ışıkları, gözünü kamaştırmaya başlamıştı genç adamın. Penceresinden son bir kez daha aydınlanan havanın kokusunu…