Kelime Araştırması (Keyword Research) : Kaçınılması Gereken 6 Kritik Hata

0 Shares
0
0
0

Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research) Nedir?

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların arama terimlerinde kullandıkları kelimeleri ve kelime öbeklerini, bu terimlerdeki içeriği optimize etme hedefiyle keşfetme sürecidir.
Bu nedenle anahtar kelime araştırması genellikle herhangi bir SEO projesinin ilk adımlarından biridir.. Anahtar kelimeler SEO hizmetleriniz için bir pusula gibidir: size nereye gideceğinizi ve ilerleme gösterip göstermediğinizi söylerler. Bu araştırmayı yaparken yapılan en kritik hatalar ise şöyle sıralanabilir.

1. Arama Amacına (Search Intent) Yönelik Olmama

Farklı tipteki arama niyetleri

Pek çok SEO gurusu Twitter’daki paylaşımlarında, en kritik anahtar kelime araştırma hatasının, arama yapan kişinin amacını gerçekten incelemeyi unuttuğunu belirtiyor.
SEO perspektifinden baktığımızda sitenizin veya içeriğinizin, kullanıcının aradıklarıyla eşleşmeyen bir sorgu için sıralanması pek mümkün değildir.

Örneğin bir tarif siteniz varsa, insanların yemek tariflerini, hangi malzemelerle yapıldığı, servisi ile birlikte nasıl sunulduğunu öğrenme potansiyeli vardır.  Bu yemeğin çocukluğunuzda size neler hissettirdiği hakkında kişisel görüşlerin belirtildiği bir yazı olmamalıdır.

2. Arama Motoru Sonuç Sayfasına (SERP) Bakmama

Google Armaa Sonuç Sayfası (SERP)

Arama amaçlarını ve arama motorlarının kullanıcıların sorgularının arkasındaki amacı anlamanın bir parçası SERP’lere bakmaktır. Genellikle dijital pazarlama uzmanları Keyword bulma araçlarında fazla zaman harcıyor ve anahtar kelimeler için gerçekte neyin sıralandığına bakmıyor.

Google’ın belirli bir sorgu için kullanıcılara sunduğu içeriğin, o anahtar kelime için sahip olduğunuz içerikle eşleşmediğini görebilirsiniz. Belki bir blog yazısı yazabilirsiniz  ancak arama motorları sorguyu bir ürün sayfası aranıyormuş gibi yorumlayabilir. Söz konusu anahtar kelime için hangi tür içeriğin sıralandığına bakın ve içeriğinizi bu çerçevede modelleyin.

3. Geçmiş Sezonsallık Verilerini Araştırmaya Katmamak

Anahtar kelime araştırması, size işletmeniz için neyin en iyi olduğunu söylemeyen metrikleri içerir.

En fazla trafiği çekecek ve kelime aranma hacmi, sezonsallık gibi önemli metrikleri  geliştirmeye yardımcı olacak terimlerin hedeflenmesini isteyebilirsiniz ancak her işletmenin en yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedefleyebilmesi her zaman mümkün değildir. SEO açısından baktığımzıda burda farklı paremetreler ortaya çıkıyor. Sayfanın optimzasyonu, arama sorusuyla alakası, iç linkleme, domain otoritesi ve bunun gibi birçok farktör burada hedeflemeyei kısıtılayan etkenlerden.

Yalnızca hacme çok fazla odaklanmak yerine; içeriğinizi de etkileyebilecek diğer faktörlerden en önemlilerinden biri olan sezonsallığı göz ardı etmemek gerekir.

4. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri (Long-Tail Keywords) Yok Saymak

Yalnızca hacme odaklanmak uzun kuyruklu anahtar kelimelerinin kaçırılmasına sebep olabilir. 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha düşük bir hacme sahip olsalar da, genellikle dönüşüm hunisinin son aşamasını temsil ederler; bu, bir kullanıcının satın almaya daha hazır veya bir dönüşüme daha yakın olduğu anlamına gelir.

5. Gerçek Kullanıcılarla Konuşmamak

SEO araçlarına ve SERP’lere bakmanın yanı sıra, anahtar kelime araştırmasında gerçek kişilerle konuşmak çok önemlidir.

Hem işletmenizdeki müşterilerden size en çok dönüşüm getirenlerle, hem de  sadece trafik sağlayan kişilerle konuşmak ve onların içgörülerini almak gerçek kullanıcı verisi toplamak adına önemlidir. Web sitenizin içeriğinde hangi dili kullandıklarını, hangi sorunları yaşadıklarını, hangi soruları sorduklarını analiz etmeli ve bunlara cevap verecek şekilde kelime araştırmasını revize etmeniz gerekebilir.

6. Sadece On-Page SEO’ya Odaklanmak

SEO bölümlerini basitçe sıralayacak olursak : Site içi (On-Page veya On-Site ), Site Dışı (Off-Page veya Off-Site) ve Teknik (Technical) SEO.

Teknik SEO, arama motoru botlarının web sitenize erişmesine, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmayı amaçlayan önlemleri ifade eder. Teknik geliştirmeler site içi performans ve görünürlük artışları sağlayacak çalışmalar da olabilir (ör. Sayfa hızını artırmak, mobil kullanım kolaylığını artırmak veya yapılandırılmış veri işaretlemesi eklemek). Bu optimizasyonlar dışında daha birçok durumu kapsayan geliştirmeler de teknik seo kapsamında yer alabilir.


On-Page SEO kısaca, bireysel web sitesi sayfalarını optimize etme işlemidir. On- Page SEO  ile dikkate alınması gereken temel unsurlar, sayfanın kendisinin içeriği, sayfa başlığı, URL ve herhangi bir resim için kullanılan alt etiketlerdir. İdeal olarak, bunların her biri hedef anahtar kelimenizi içermelidir.


Off-Page SEO, arama motoru sıralamalarınızı etkilemek için kendi web sitenizin (veya barındırıldığı sunucunun) dışında yaptığınız her şeyi kapsar. En etkili Off-Page SEO stratejilerinden biri, sitenize kaliteli backlink sayısını artırmaktır (özellikle bu backlink için kullanılan bağlantı metni (anchor text) hedef anahtar kelimenizle eşleştiğinde). Bu bağlantılar doğal olarak diğer web siteleri tarafından bahsedilebilir, guest blogging ve sosyal medya pazarlaması yoluyla Off-Paage SEO’dan mümkün olduğunca performans artışı sağlanabilir.

Anahtar kelime araştırması her kategoride önemli bir oyuncudur – yalnızca On-Page SEO (çoğu dijital pazarlamacının odaklanma eğilimi olduğu yer) değildir. Diğer oyuncularla birlikte holistik düşünüldüğünde ortaya çok daha yararlı bir çalışma çıkacaktır.


Sonuç olarak bu tip hatalardan mümkün olduğunca her kelime araştırmasına başlanıldığında kaçınılmalı ve böylelikle daha verimli, amacına uygun anahtar kelimeler ile doğru ve kaliteli trafik elde edilebilir.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Google’ın ana amacı kullanıcıya aradığı bilgiyi en iyi şekilde sunmaktır. Herhangi bir konu ile ilgili internette milyarlarca sayfa…

YouTube SEO Video Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

YouTube Video Optimizasyonu Nedir? YouTube video optimizasyonu; kanalınızda bulunan videoların halihazırdaki performanslarını daha yukarı çekmek, videolarınızın YouTube tarafında…