Mağaza Gelirini Artırmak İçin Dijitalin Gücünü Kullan!

0 Shares
0
0
0

Arama, Sesli İletişim, Mağaza; “yakınımdaki” Sorguları Sadece Bir Lokal Arama Değil Aynı Zamanda Bir Alışveriş Niyetini Başlatıyor.

Hızla gelişen arama teknolojileriyle birlikte kullanıcı bir ürün veya hizmet satın alırken her zamankinden daha detaycı, daha araştırmacı ve bilgiyi daha kolay elde edebilir durumda. Araştırma sırasında kullanıcıların dokundukları kanallar, cihazlar ve platformlar eş zamanlı olarak çeşitleniyor.

Bu kadar geniş envanterde, çok kanallı ilerleyen yapıyla birlikte kullanıcı artık satın almaya karar verdiği ürünü veya hizmeti bir an önce elde etmek istiyor. Satın almaya karar verilen ürün veya hizmetin araştırması sırasında aynı zamanda bu ürün veya hizmeti “Nasıl Kolay ve Hızlı Elde Edebilirim?” sorguları da bir yandan devam ediyor.

“yakınımdaki” sorgusunu içeren aramaların son zamanlarda çok daha fazla kullanıldığını ve giderek daha da artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Kullanıcı kolay, ulaşılabilir ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyor. Satın almaya karar verdiği ürün ve hizmete hemen ulaşmak için en yakın mağazaya giderek başlatmış olduğu satın alma yolculuğunu sonlandırmak istiyor.

Kullanıcının Çok Kanallı Satın Alma Deneyimini Kolaylaştırın

“yakınımdaki” sorguları sadece fiziksel bir mağaza bulmak için değil aynı zamanda başlatılan satın alma niyetiyle doğru orantılı belirli bir ürün veya hizmeti, belirli bir alanda bulmayı hedefleyen sorgular anlamına gelmektedir.

Satın alma işlemini online’da başlatıp offline’da bitiren veya offline’da başlatıp online’da bitiren farklı kullanıcı gruplarıyla birlikteyiz. Online’dan gelen datanın anlamlandırılması ile birlikte offline’a olan katkısı etrafında stratejinin kurgulanması ve hedef kitlenin segmente edilmesi, farklı kullanıcı gruplarına tüm kanallarda aynı deneyimini yaşatmaya odaklanmak kampanyaların verimliliğini artıracaktır.

Dijitalden fiziksel mağazaya giden yolculukta, dijital kampanyalarda kullanılan modellerle birlikte kullanıcıların satın almayı düşündükleri ürün ile ilgili stok bilgisini görebilmesi, en yakınında hangi mağazadan alabileceği bilgisine ulaşabilmesi online ve offline entegre bir strateji kurgulamak ile başlıyor.

Kullanıcının, sahibi olduğunuz kanallardan herhangi birinde başlattığı yolculuktaki niyetten en yüksek verimi elde etmek istiyorsanız, çevrimiçi ve çevrimdışı kampanya stratejisinin entegre bir şekilde yürütülmesi gerekir. Kullanıcının başlattığı yolculuktaki niyete doğru karşılık verebilmek, yeni kullanıcı kazanabilmek, var olan kullanıcının deneyimini iyileştirmek için Online’nın Offline’a olan etkisini doğru ölçümlemek fazlasıyla önem kazanıyor. Dijital kanallardaki kullanıcı niyetini hızlı anlamak ve yorumlamak, en önemlisi de bu datanın ölçümlemesi ile stratejiye yön vermek verimi ve devamlılığı artıracaktır.

Online ve offline kanalların artmasıyla birlikte markalar, bütünleşik pazarlama stratejilerini geliştirerek kanalları çeşitlendirmektedir. Temel nokta; marka hedefine göre hedef kitleyi en doğru kanalda yakalayarak; trafiği ve geri dönüşümü maksimize eden bir strateji kurgu oluşturmaktır.

Son 1 yıldır, farklı dijital platformların offline’a katkı sağlayan kampanya türleri geliştirmesi de bütünleşik pazarlama bakış açısında markaların ölçümleme hedeflerine yönelik olarak fayda sağlamaktadır.

Online ya da Offline: Kullanıcıları Takip Edin

Online yatırımın offline satışa olan etkisini artırmaya ve ölçümlemeye yönelik Google’ın offline satın alma için geliştirdiği, arka planda bir makine öğrenimi ile sürekli bir kampanya öğreniminin devam ettiği Google Yerel Kampanyalar (Google Local Campaigns) en verimli çok kanallı kampanya türlerinden biridir.

Mağaza trafiğini artırmak, mağazadaki farklı kampanyalardan kullanıcıları haberdar etmek ve online’da yapılan yatırımın offline’a olan etkisini göstermek için kullanılan Yerel Kampanyalar; Google’ın tüm platformlarında aktif olmayı sağlamaktadır. Google Yerel Kampanyalar kullanıcıyı doğru bir şekilde takip ederek geçmişe yönelik verileri ve gerçek zamanlı verileri birleştirerek Google’ın birçok platformunda yer almanızı sağlayarak mağaza ziyaretlerini maksimize etmeye odaklanır.

Görüntülü Reklam Ağı, Haritalar, Arama Sonuçları, YouTube ve İşletme Profili’nde kullanıcının ihtiyacı ve niyeti olduğu anda gerçekleştirdiği aramalar doğrultusunda, arka planda çalışan makine öğrenimi ile doğru zamanda karşılarına çıkarak marka iletişimini kolaylıkla aktarmayı sağlamaktadır.

Google Yerel Kampanya kurulumunu sağlayabilmek ve doğru bir şekilde kampanyanın çalışması için bazı kritik noktalar mevcut. Öncelikli olarak Google Benim İşletmem kurulumu sağlanarak mağaza konumları doğru bir şekilde girilmelidir. Google Ads hesabınız ile Google Benim İşletmem hesabını birbiri ile linkledikten sonra; Google Ads Hesabınızda Dönüşümler sekmesi altında yeni bir dönüşüm oluşturularak Mağaza Ziyaretleri bir dönüşüm olarak tanımlanmalıdır. Kampanya kendini bu dönüşüme göre optimize edecektir. Yerel Kampanyalar haricinde sürekli devam eden kampanyalarınızın Mağaza Ziyaretlerini de ayrıca bu dönüşüm segmenti ile görebilirsiniz. Mağaza konumları ve kampanyanın doğru çalışması ile ilgili kritik nokta; en az 10 konum girilen kampanyaların öğrenim sürecini daha hızlı ve daha doğru bir şekilde tamamladığıdır. Kampanya en az 30 gün boyunca yayında kalarak kullanıcı davranışlarını takip etmesi verimlilik açısından yine kritik noktalardan bir diğeridir.

Google Yerel Kampanyalar kampanyanın günlük bütçesi, konumun anlamlı trafiği ve kampanya kurulumundaki reklam öğeleri ile mağaza dönüşümlerini en üst seviyeye çıkarma odaklı çalışır.

Google Ads panelinde yer alan raporlamada mağaza adres kırılımlarına göre gerçekleşen Mağaza Ziyaretleri, Mağaza Görüntüleme Sayısı, Tıklama ve arama işlemleri, Yol tarifi, Web sitesi ziyaretleri gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Kampanya raporlamasında en önemli nokta; Mağaza Ziyareti Dönüşüm kurulumunda dönüşüm aralığına göre raporlamanın yapılmasıdır. Örneğin; mağaza ziyareti dönüşüm aralığı 30 gün olan bir hesapta bu kampanyanın final raporuna 30 gün sonunda bakılması kampanya metriklerinin doğru bir şekilde yorumlanması açısından önemlidir.

Farklı sektörlere, pazarlara ve markalara göre dönüşüm aralığının doğru belirlenmesi kampanya başarının ölçümlenmesi ile doğru orantılıdır. Otomotiv sektöründeki bir markanın dijital kampanyalarının mağaza dönüşüm yaratma olasılığı ile perakende sektöründeki markanın mağaza dönüşüm yaratma olasılığı aynı gün aralığında olmayacağı için geçmişe yönelik offline ve online datanın birlikte yorumlanarak bu aralığın en doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Tarama Bütçesi Optimizasyonu

Google’ın ana amacı kullanıcıya aradığı bilgiyi en iyi şekilde sunmaktır. Herhangi bir konu ile ilgili internette milyarlarca sayfa…

YouTube SEO Video Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

YouTube Video Optimizasyonu Nedir? YouTube video optimizasyonu; kanalınızda bulunan videoların halihazırdaki performanslarını daha yukarı çekmek, videolarınızın YouTube tarafında…

Google RankBrain nedir?

RankBrain, Google’ın temel algoritmasının, arama motoru sorgularıyla en alakalı sonuçları belirlemek için makine öğrenimini (makinelerin veri girişlerinden kendilerini…