Online ve Offline Strateji Kurgusu: Google Yerel Kampanyalar

0 Shares
0
0
0

Online ya da Offline: Kullanıcıları Takip Edin

Online yatırımın Offline satışa olan etkisini ölçümlemeye yönelik Google’ın Offline satın alma için geliştirdiği ve arka planda bir makine öğrenimi ile sürekli bir kampanya öğrenimin devam ettiği Yerel Kampanyalar en verimli kampanya türlerinden biridir.

Mağaza trafiğini artırmak, mağazadaki farklı kampanyalardan haberdar etmek ve Online’da yapılan yatırımın Offline’a olan etkisini göstermek için kullanılan Yerel Kampanyalar; Google’ın tüm platformalarında aktif olmayı sağlamaktadır. Yerel kampanyalar kullanıcıyı doğru bir şekilde takip ederek geçmişe yönelik veriler ve gerçek zamanlı verileri birleştirerek Google’ın birçok platformunda yer almanızı sağlayarak mağaza ziyaretlerini maksimize etmeye odaklanır.

Görüntülü Reklam Ağı, Haritalar, Arama Sonuçları, YouTube ve İşletme Profili’nde kullanıcının ihtiyacı ve niyeti olduğu anda gerçekleştirdiği aramalar doğrultusunda, arka planda çalışan makine öğrenimi ile doğru zamanda karşılarına çıkarak marka iletişimini kolaylıkla aktarmayı sağlamaktadır.

Yerel kampanya kurulumunu sağlayabilmek ve doğru bir şekilde kampanyanın çalışması için bazı kritik noktalar mevcut. Öncelikli olarak Google Benim İşletmem kurulumunu sağlanarak mağaza konumları doğru bir şekilde girilmelidir. Google Ads hesabınız ile Google Benim İşletmem hesabını birbiri ile linkledikten sonra; Google Ads Hesabınızda Dönüşümler sekmesi altında yeni bir dönüşüm oluşturularak Mağaza Ziyaretleri bir dönüşüm olarak tanımlanmalıdır. Kampanya kendini bu dönüşüme göre optimize edecektir. Yerel Kampanyalar haricinde sürekli devam eden kampanyalarınızın Mağaza Ziyaretlerini de ayrıca bu dönüşüm segmenti ile görebilirsiniz. Mağaza konumları ve kampanyanın doğru çalışması ile ilgili kritik nokta; en az 10 konum girilen kampanyaların öğrenim sürecini daha hızlı ve daha doğru bir şekilde tamamladığıdır. Kampanya en az 30 gün boyunca yayında kalarak kullanıcı davranışlarını takip etmesi verimlilik açısından yine kritik noktalardan bir diğeridir.

Yerel kampanyalar kampanyanın günlük bütçesi, konumun anlamlı trafiği ve kampanya kurulumundaki reklam öğeleri ile Mağaza Dönüşümlerini en üst seviyeye çıkarma odaklı çalışır.

Raporlamada Mağaza adres kırılımlarına göre detaylı bir şekilde gerçekleşen Mağaza Ziyaretleri, Mağaza Görüntüleme Sayısı, Tıklama ve arama işlemleri, Yol tarifii web sitesi ziyaretleri, Sektör Özelinde Siparişler ve Menü Görüntülenme gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Kampanya raporlamasından en önemli nokta; Mağaza Ziyareti Dönüşüm kurulumunda dönüşüm aralığına göre raporlamanın yapılmasıdır. Örneğin; Mağaza Ziyareti Dönüşüm Aralığı 30 gün olan bir hesapta bu kampanyanın final raporuna 30 gün sonunda bakılması kritiktir. Her bir sektör, Pazar ve markaya göre dönüşüm aralığının doğru ayarlanması kampanya başarının ölçümlenmesi açısından önemlidir. Otomotiv sektöründeki bir marka ve bir perakende sektöründeki markanın mağaza dönüşüm aralığının aynı olmaması kritiktir.

Kaynak: https://support.google.com/google-ads/answer/9118358?hl=en

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cross Domain Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Google Analytics kullanıcı metriklerini ölçümlemek için Client-ID atamaktadır ve kullanıcının her oturumunda göndermiş olduğu hit’leri Client-ID’si ile eşleştirir.…
firebase-analytics-console

Firebase Event Log’lama

Google’ın ücretsiz hesaplar için eski GA SDK’sını emekliye ayıracağını duyurmasının ardından Firebase’e geçişler daha da önem kazanmaya başladı.…