Responsive Search Ads

0 Shares
0
0
0

Yeni doğan güneşin kızıl ışıkları, gözünü kamaştırmaya başlamıştı genç adamın. Penceresinden son bir kez daha aydınlanan havanın kokusunu içine çekti ve çalışma odasına döndü. Dağınık masası üzerinden, bakkalların veresiye defterini anımsatan kara ciltli defterini buldu ve şunları yazdı:

Deney No: 999.

Sonuç: Başarısız

Not: Kömürleştirilmiş iplikleri kullanma, kağıt flamandan devam.

Edison, bu notları alırken, ertesi gün tüm dünyaya çok büyük bir aramağan vereceğinin farkında değildi. Ve bir sonraki deneyi olan 1000. deneyinde, elektrikli ampülü bulmayı başardı.

27 Ocak 1880’de, patent dairesinin merdivenlerinden, elinde elektrikli ampülün patentiyle inen bu adamın yüzündeki mutluluk, görülmeye değerdi.

A Lesson On Employee Engagement From Thomas Edison's Mother
Thomas Edison

Edison’un ampülü bulmasındaki en büyük rol, hiç kuşkusuz yaptığı onlarca ve hatta yüzlerce deneydeki başarısızlıkları idi. Her başarısızlığında yeni bir şey öğrendi, her deneyinde yeni bir bilgi daha edindi ve bir gün ampülü icat etmeyi başardı.

Bir önceki yazımda, sizlerle çok büyük gibi görünen sorunları aşmak için kullanabileceğimiz bir metoddan ve onun dijital pazarlamadaki vücut bulmuş hali olan SKAG Metodundan bahsetmiştim.

Bu yazımıda ise tıpkı Edison gibi başarıya ulaşmak için sürekli farklı farklı yöntemler ve kombinasyonlar deneyen, denedikçe öğrenen, Paid medyanın bel kemiği Search Network’te kullanılan bir reklam türü olan Responsive Search Ads’ten bahsedeceğim.

RSA

Responsive Search Ads ya da Duyarlı Arama Ağı Reklamları kısaca RSA, Google’ın arama motoru networkünde kullandığı en son (ayrıca en son teknoloji de desek yanlış olmaz) metin tipi reklam modelidir. Google der ki; RSA eklenmiş ad grupların tıklanma sayılarında significant artışlar sağlanabilir.

RSA ile birlikte şuanda ETA dediğimiz Expanded Text Ad’ler de kullanılabiliyor. Ancak RSA’i ETA’lardan ayıran ve farklı kılan bir çok özellik var.

RSA’nın Özellikleri

  • Headline: RSA’ya tam 15 adet Headline girebiliyoruz. Bu sayı, ETA reklamlarında ise 3’tür. Bir bilgi verelim: Herhangi bir arama esnasında reklamımız tetiklendiği zaman tek seferde maximum 3 tane Headline’ımız gösterim alabilir. Peki RSA’de girilen 15 Headline ne olacak? İşte RSA’in güzelliklerineden bahsetmeye başladık bile. RSA her seferinde farklı farklı kombinasyonlar deneyerek, bizim için en iyi çalışacak headline kombinasyonunu bulmaya çalışır. Amacı daha fazla tıklama aldırabilmektir.

RSA’in imkan verdiği 15 Headline’ın tamamını dolduruduğumuzu farz edersek toplamda 15*14*13 farklı ihtimalle yani 2730 farklı reklam metini (headline’ları) gösterme şansımız olur. (Edison gibi sürekli deneylerini yapar RSA bizim için)

Headline Örnekleri

Ayrıca Headline’lar konusunu kapatmadan evvel şunu da eklemeliyiz. Yukarıdaki görselde fare ile “Kaçırılmayacak Kampanyalar” ifadesinin üstünde durdum. Sağ tarafında bir tane Pin işareti çıktı. Şayet bu pine tıklarsak, o headline’ın reklam her tetiklendiğinde, bu ifadeyi gösterebileceğimiz ve ona metin reklamında kalıcı olarak sabit bir yer verebileceğimiz bir pencere belirecek. Her reklamda görünmesini istediğimiz ifadeyi bu şekilde sabitleyebiliriz.

RSA Position

Tabi ki RSA “Sen bunu sabitleme ve ihtimalleri azaltma, bana bütün headline’ları farklı farklı pozisyonlarda kullanabilme imkanı ver” diye uyarsını da yapıyor.

Headline’ları yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise farklı söylemler kullanabilmektir. Yani

H1: Erkek Gömleği

H2: Erkek Gömlekleri

H3: Erkeklere Gömlek

gibi hepsi aynı kapıya çıkan ifadelerden kaçınmakta fayda var.

  • Description: Description’lar 90 karakter yazabildiğimiz, headline’lardan daha uzun alanlardır. Buralarda daha fazla detaya girebiliriz. ETA reklamlarında 2 description yazabilirken Responsive Search Ads’te 4 adet description yazabiliyoruz. Bu sefer de en fazla 2 tanesine gösterim veriyor.
  • Ad Strenght: Dedik ya, RSA en iyi sonucu bulabilmek için verdiğimiz Headline ve Descriptionları sürekli farklı kombinasyonlarda kullanıyor. Peki yeteri kadar done vermezsek ne olur? Algoritmanın elini daraltırız. İşte, RSA reklamlarını yazarken panel bize bu konuda destek oluyor.

Şayet bir yerlerde arıza oluşursa yukarıdaki yeşil tikler yanmaz ve oraya müdahale etmemiz gerekebilir.

Reklamımızı kurarken, olası kombinasyonları görebileceğimiz bir preview ekranı da var.

RSA Preview

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

  • Eklediğimiz ögeler herhangi bir sırada gösterileceği için ayrı ayrı ya da bir arada nasıl anlamlar ifade ettiklerine bakmak gerekir.
  • Kurduğumuz kampanyada ve ad grubunda tek bir RSA yazıp bırakmamalıyız. Reklam mükemmeliyeti konusu gereğince 2 ETA + 1 RSA yazmak gerekir.
  • Anahtar kelimelerin başlıklarla çok alakasız olmamasına dikkat etmeliyiz. En az 1 headline’da anahtar kelime geçirdiğimizden emin olalım.
  • Google’ın önerdiği testlerden yapabiliriz: Örneğin “Resmi Web Sitesi” başlığını Başlık 1 konumuna sabitlersek müşterilerin göreceği tüm reklamlarda birinci başlık olarak “Resmi Web Sitesi” gösterilir. Bununla birlikte, “Resmi Site” gibi ikinci bir başlığı Başlık 1 konumuna sabitlememiz durumunda, müşterilerin göreceği tüm reklamlarda birinci başlık olarak “Resmi Web Sitesi” veya “Resmi Site” gösterilir.

Peki Ya Sonuçlar?

Tamam. Test dedik. Deney dedik. Edison dedik. Kombinasyonlarla deneyip öğrenecek dedik. Bunu nasıl göreceğiz?

RSA’ımızı oluşturduktan ve data toplamasını bekledikten sonra reklamımızı açarsak “view asset details” ifadesini göreceğiz hemen altında. Oraya tıklarsak, girdiğimiz bütün ögelerin performansını okuyabileceğiz. Burdan kötü performe eden ögeleri reklamdan çıkarabiliriz ve hatta yenilerini yazıp yeni deneyler de yapabiliriz.

RSA Asset Details

Burada; “Beklemede, Öğreniyor, Düşük, İyi, En İyi, Puanlanmamış” ifadelerini görebiliriz.

Şayet reklam gruplarımızda RSA’lara yer vermediysek bugün bunu yapmak için harika bir gün! 🙂 Sizler de RSA ekledikten sonra reklam gruplarınızın performansının nasıl değiştini bizimle paylaşmak ister misiniz?

Sevgiyle,

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cross Domain Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Google Analytics kullanıcı metriklerini ölçümlemek için Client-ID atamaktadır ve kullanıcının her oturumunda göndermiş olduğu hit’leri Client-ID’si ile eşleştirir.…
firebase-analytics-console

Firebase Event Log’lama

Google’ın ücretsiz hesaplar için eski GA SDK’sını emekliye ayıracağını duyurmasının ardından Firebase’e geçişler daha da önem kazanmaya başladı.…