SKAG METODU

0 Shares
0
0
0

Bisikletle Adana-Mersin

Arkamda kamp malzemelerim de varken, 136 KM bisiklet sürebileceğimi, 29 Temmuz 2014 günü sabahı kesinlikle hayal etmemiştim. Adana’dan Mersin’e gidip gelmek… O an odaklandığım tek şey ilk pedalı çevirmekti. 

Sonra mı? İkincisini… 

Peki ya sonra? Üçüncüsünü… 

Amacım Adana’dan Mersin’e gidip gelmek değildi. Amacım yolda olmak, o yolu pedallamaktı.

Bugün de, yaptığım her işte bu düsturu benimsemeye çalışıyorum. Kocaman, dağ gibi bir problemde ürkmek yerine, ufak ufak bir yerlerinden başlamak ve onu eritmeye çalışmak…

İşte bu yazımda bahsetmek istediğim konu da aslında bu yaklaşımın Search dünyasında vücut bulmuş hali diyebilirim. Segmentleme ve granüler bir yapı.

Nedir Bu SKAG?

Cevaba geçmeden hemen önce, başarılı bir Search kurgusu nasıl yapılır? Var mıdır bunun tek bir cevabı? Elbette yok. Ama yaklaşımlar vardır. İşte SKAG da bu yaklaşımlardan bir tanesidir.

SKAG, Single Keyword Ad Groups olarak da bilinen bir metodolojidir. Her ad grupta tek ve farklı bir keyword olmasıdır.

SKAG, işi segmentlemek, daha granüler hale getirmek ve yönetmektir.

SKAG Bize Ne Sağlar?

Öncelikle SKAG metodu, her bir ad grupta tek bir anahtar kelime hedeflenmesi ve reklam metinlerinin de bu anahtar kelime ile yüksek alaka düzeyi kurularak yazılması ile yapılır. 

Bu sayede, kullanıcının, aradığı ürün ya da hizmetle daha alakalı bir reklam gördüğü için, reklamımıza tıklama ihtimalini arttırabiliriz. Bu da Expected CTR metriğimizi iyileştirir.

CTR’da meydana gelen iyileşme, Quality Score’umuza pozitif etki eder.

Ayrıca keyword-metin ilişkisinin artışıyla gelen Quality Score artışı da ek bir katkı sağlar.

Quality Score’a pozitif etki eden her iş, kullanıcının araması esnasında gerçekleşen açık arttırmalardaki CPC değerlerimizi aşağı çeker.

SKAG Uygularken Nelere Dikkat Etmeli?

Her bir anahtar kelimeye bir ad grup açmak cepte. Tamam. Ek olarak burada bir tips&tricks daha var. Örnek olarak “Kırmızı Gömlek” aramasını tek ad grupta şu anahtar kelimelerle sahipleneceğiz:

+kırmızı +gömlek

“kırmızı gömlek”

[kırmızı gömlek]

Yani bütün eşleme türlerini kullanacağız. Bu da daha fazla data toplamamıza ve optimizasyon yapmamıza olanak sağlayacak. BMM (Broad Match Modifier) dediğimiz, her kelimenin önüne + koyarak yaptığımız bu sahiplenme, bize başka ne tür kapılar açacak görmüş olacağız. Bu şekilde yepyeni insight’lar da çıkarabileceğiz.

Dikkat edilecek bir diğer husus da çapraz ad grup negatiflemeleridir. Özellikle Google’ın son update’lerinden sonra, anahtar kelime hedeflemelerinde sınırlar iyice flu’laştı. 

[marka] şeklinde tek bir exact hedeflemesi olan bir ad grubumda, “marka web” aramasının tetiklendiğini gördüm. 

Yaratmaya çalıştığımız bu süper tematik ad gruplarımızda başka kelimelerin tetiklenmesini istemeyiz. Sık sık Search Term Reports’lara bakmakta fayda var. Bu tür konularda Google Ads Scriptleri de kullanarak işlerimizi hızlandırabilir ve daha otomatize hale getirebiliriz.

Peki siz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Belki bugün bir kampanyanızda bunu uygulayabilir ve sonuçları test edebilirsiniz. Lütfen deneyimlerinizi bizimle de paylaşın.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir

SKAG METODU

Bisikletle Adana-Mersin Arkamda kamp malzemelerim de varken, 136 KM bisiklet sürebileceğimi, 29 Temmuz 2014 günü sabahı kesinlikle hayal…